Vejapjovės priežiūros ABC

service

Kiekvienas namų šeimininkas supranta – vien išsirinkti brangią, žinomo gamintojo vejapjovę nepakanka: reikia ir mokėti tinkamai savo pirkinį prižiūrėti. Kokios vejapjovės vertos dėmesio ir kas žinotina apie jų priežiūrą, pataria Mocevičiaus firmos „Ginalas“ specialistas, vadovo pavaduotojas Eduardas Derenka.

Savaeigė ar stumiama – kuri vejapjovė yra geresnis pasirinkimas?

Vejapjovių pasirinkimas rinkoje – išties nemažas. Kad būtų paprasčiau išsirinkti, pirmiausia reikėtų atsižvelgti į keletą dalykų: vejos plotą, žolės tipą, reljefą bei tai, kaip dažnai planuojama pjauti žolę. Pirkėjui paprastai taip pat aktualios techninės ir ergonominės vejapjovės savybės. Kurią – savaeigę ar stumiamą – vejapjovę rinktis, labiausiai priklauso nuo vejos išdėstymo. Jei vejos plotai tolygūs, nereikia daug manevruoti tarp kliūčių (medelių, gėlynų ir kt.), jos plotas maksimaliai artimas rekomenduojamam ar didesnis, yra leistini vietovės nuolydžiai, tuomet savaeigė vejapjovė, anot specialisto E. Derenkos, tikrai bus pranašesnė. Nerimaujančius, kad savaeigė vejapjovė „suvalgys“ daugiau benzino, specialistas skuba nuraminti: teoriškai ji turėtų sunaudoti daugiau degalų, tačiau papildomas kiekis – tikrai nežymus, finansinis skirtumas – minimalus. Tad šį argumentą, renkantis vejapjovę, būtų protinga atmesti. Vis dėlto konstrukciniu požiūriu savaeigė vejapjovė sudėtingesnė, todėl didesnė gedimų (drauge – ir išlaidų remontui) tikimybė, ypač jeigu gamintojų vejapjovėse panaudoti pigesni konstrukciniai sprendimai.

448 tc

Sutvarkysite po darbo – vejapjovę naudosite ilgiau

Nepakanka savo vejapjovę patikrinti kartą per metus ir tikėtis, kad ji dirbs nepriekaištingai. Nupjovę pievelę, atlikite kelis paprastus veiksmus, ir vejapjovė gerai veiks visą sezoną. Specialistas pataria pirmiausia po darbo išvalyti vejapjovės apačią, atvertus ją rankenų pusėn. Žolės likučiams iš vejapjovės apačios pašalinti patariama naudoti medinę arba plastikinę mentelę. Po to apačią galima valyti šepečiu, tik niekada nereikėtų purkšti vandens į variklio dalis (vanduo gali sugadinti elektrinę įrangą). Drauge galima įvertinti ir vejapjovės peilio būklę. Įskilusius ar sudilusius peilius reikėtų nedelsiant pakeisti. Taip pat reikėtų patikrinti tvirtinimo mazgus, varžtus ir veržles, kad vėliau tos vietos toliau nediltų. Kiekvienas atsakingas šeimininkas turėtų reguliariai tikrinti savo vejapjovės alyvos kiekį. Specialistai pataria kartą per metus vejapjovę atgabenti į aptarnavimo centrą, kur bus atlikta išsami apžiūra.

Vejapjovės peilio priežiūra

Natūralu, kad kiekvienas, įsigijęs vejapjovę, tikisi jos ilgaamžiškumo. Gerai prižiūrima technika, nesvarbu, ar tai būtų elektrinės, akumuliatorinės ar benzininės vejapjovės, gali puikiai veikti dešimt metų ir ilgiau. Tačiau kai kurias eksploatacines dalis, pavyzdžiui, pjovimo peilius, dirželius, užvedimo virvutes ar kitas, anksčiau ar vėliau teks pakeisti. Norite, kad vejapjovės peiliai laikytų ilgiau? Pirmiausia, nepjaukite šlapios žolės ir stenkitės iš pievelės išrinkti stambesnius akmenis bei atsitiktinai paliktus daiktus, kurie gali sugadinti peilį. Atšipusį peilį reikia periodiškai galąsti, mat negaląstas ir išsibalansavęs peilis sukelia didesnes vibracijas, dėl kurių gali būti pažeidžiamas vejapjovės korpusas ir kitos dalys.

Kaip pagaląsti vejapjovės peilį?

Pastebėjote, kad vejapjovės peilį atėjo laikas galąsti, o anksčiau to dar neteko daryti? Specialistas E. Derenka aiškina, nuo ko pradėti: pirmiausia, žinoma, reikia nuimti peilį. Vejapjovę atverskite ant atlenktų rankenų. Jokiu būdu negalima jos guldyti ant šono arba ratais aukštyn. Būtina nuo uždegimo žvakės nuimti aukštos įtampos laidą. Tuomet reikėtų užfiksuoti peilį medine kaladėle ir atsukti raktu peilio varžtą. Atsukimo kryptis – standartinė. Nuimtas peilis galandamas aštria dilde, nenukrypstant nuo gamyklinio aštrinimo kampo, kuris yra lygus 30 laipsnių. Galandama tik viena pusė – apatinėje pusėje tik pašalinama užvarta. Turint įgūdžių, galima naudoti ir elektrinį (akumuliatorinį) kampinį šlifuoklį. Jei nepasitikite savo jėgomis, vejapjovės peilio galandimą geriau patikėti oficialiam STIHL atstovui.

rm 545 ve

Variklinė alyva vejapjovei – kokią rinktis?

Rūpinatės savo technika ir norite, kad ji nepriekaištingai veiktų ilgus metus? Tuomet rinkitės kokybišką alyvą. Jei į vejapjovę pilsite nekokybišką ar reikalavimų neatitinkančią alyvą, per porą kartų gal nieko ir neatsitiks, tačiau laikui bėgant dėl prastos alyvos gali sudilti ar užstrigti variklis. Variklinę alyvą vejapjovėje derėtų keisti kartą per sezoną. Specialistas pataria naudoti firminę alyvą, mat ji turi reikalingas specifikacijas ir patogią pakuotę. Parinkus tinkamas specifikacijas, galima naudoti ir kitas variklines alyvas. Prieš supilant į vejapjovę naują alyvą, nepamirškite teisingai išleisti senosios. Geras, nors ir sudėtingesnis būdas tai padaryti – atsukti vejapjovės apačioje esantį alyvos išleidimo varžtą. Seną alyvą galima pašalinti ir naudojant ištraukimo švirkštą.

Vejapjovės oro filtro valymas ir keitimas

Dėl žolės likučiais ir dulkėmis užsikimšusio vejapjovės oro filtro degiam mišiniui pritrūks reikiamo oro kiekio, tad pradės didėti degalų suvartojimas, priedegos kaupsis ant uždegimo žvakės. Filtrą specialistai pataria valyti po keleto naudojimųsi vejapjove. Mažai užterštą filtrą pakaks tiesiog papurtyti rankomis arba prapūsti. Oro filtras paprastai lengvai išmontuojamas – tam dažniausiai pakanka atsukti vieną dangtelio varžtą vejapjovės šone, šalia karbiuratoriaus. Specialistas E. Derenka primena, kad vejapjovės oro filtrą reikės keisti kartą per sezoną, jeigu vejapjovė parinkta pagal rekomendacijas vejos dydžiui. Jeigu šios rekomendacijos viršijamos, keisti teks dažniau. Specialistas perspėja: vejapjovių filtrai neplaunami – jie keičiami naujais. Nepatartina ne tik plauti filtrą, bet ir dirbti be filtro, su pažeistu filtru ar naudoti savadarbius iš poroloninės kempinės pagamintus filtrus.

rm 650

REIKIA ŽINOTI!

Norite, kad vejapjovės peiliai laikytų ilgiau? Pirmiausia, nepjaukite šlapios žolės ir stenkitės iš pievelės išrinkti stambesnius akmenis bei atsitiktinai paliktus daiktus, kurie gali atšipinti arba sugadinti peilį.

Kokiam plotui rekomenduojama vejapjovė?

Atsakymą į šį klausimą paprastai galima rasti gamintojo pateikiamose rekomendacijose. Informacija pateikiama reklaminėje medžiagoje, ją suteikia ir specializuoti STIHL atstovai parduotuvėse.

 
Prenumerata el. paštu