„Kietos“ pjovimo grandinės iš STIHL

Daug kam tikrai žinoma, kad Andreas Stihl fabrike Vokietijoje jo sukurtiems „medienos skersavimo įrenginiams“ pjovimo grandinės buvo gaminamos nuo pat įmonės įkūrimo pradžios – 1926 metų. Kompleksinė visų pagrindinių konstrukcinių elementų (pjovimo įranga, variklis) medienos pjaustymo įrenginiams gamyba savo pavaldumo įmonėse, kaip ir jų sukūrimas, tobulinimas, buvo viena iš A. Stihl verslo kertinių pamatų. Šis principas išliko iki šių dienų ir nenumatomas keisti, nors įmonės valdyme pasikeitė ištisa Stihl šeimos narių karta.
STIHL pjovimo grandinių gamybos ir tobulinimo srityje nueitas tikrai ilgas ir motyvuotas kelias. Užregistruota daug patentų jų konstrukcijoje, gamybos technologijos procesuose, kas tikrai  išskiria šią sunkiai dirbančią, naudingiausią  ir pavojingiausią pjovimo įrangos ir viso motorinio pjūklo sudedamąją dalį iš kitų pjovimo grandinių gamintojų. OILOMATIC ®  pjovimo įrangos tepimo principas, papildomas visų  pjovimo grandinės narelių kniedžių kiaurymių šlifavimas prieš sujungiant juos, speciali narelių grūdinimo technologija, pjovimo dantelių chromavimas, mechaninis bei lazerinis darbinių narelių  žymėjimas, palengvinantis jų eksploatavimą bei priežiūrą, pjovimo grandinės tempimas su apkrova prieš pateikiant ją vartotojui – tai tik keletas pavyzdžių, pozicionuojantis STIHL pjovimo grandines tam tikrame lygyje kitų gamintojų atžvilgiu.
Tačiau STIHL neapsiriboja tik standartinių (prie jų galima priskirti ir grandines medkirtėms) pjovimo grandinių gamyba, kuri organizuota Šveicarijoje, Wil mieste. Jau netrukus šalia pirmosios čia pradės veikti ir dar  viena naujai pastatyta tokia gamykla.

Daugiau kaip prieš dešimtį metų STIHL pradėjo gaminti bei šiuo metu plečia ir pjovimo grandinių, skirtų dirbti sunkiose ar net ekstremaliose sąlygose, gamybą ir tobulinimą. Šias grandines galima pritaikyti beveik visiems buvusiems ir esamiems STIHL motorinių pjūklų modeliams.
Kaipgi reikėtų suprasti sunkias darbo sąlygas pjovimo grandinei? Šiuo atveju tai galbūt nėra  medienos pjūvis tam tikru kampu pluošto (augimo krypties) atžvilgiu ar pjūvis pjovimo juostos galu (duriamasis pjūvis). Tokie pjovimo būdai taip pat sunkina pjūvio sąlygas ir reikalauja papildomos apkrovos tiek pjovimo įrangos komponentams, tiek medkirčiui fizinių pastangų atžvilgiu. Šios apkrovos ir netgi pavojus medkirčio saugiam darbui žymiai padidėja, jeigu pjovimo grandinė yra neaštri ar netinkamai prižiūrėta, kas dažnai pasitaiko neprofesionaliems motorinių pjūklų naudotojams.
Pačios nedėkingiausios darbo sąlygos bet kurio motorinio pjūklo pjovimo grandinei – medienos, užterštos žemėmis, smėliu ar smulkiu žvyru, pjaustymas. Šiuo metu ant visų gamintojų be išimties motorinių pjūklų montuojamos universalios grandinės. Jos skirtos pjaustyti medieną įvairiomis kryptimis pluošto atžvilgiu. Tokių grandinių ypatumas yra tas, kad jos greitai  atšimpa ir krinta jų pjovimo efektyvumas, kai pjovimo dantelių aštrinamasis  paviršius pažeidžiamas. Tas ypač greitai atsitinka, netgi pjūvio pradžioje, kai mediena žemėta. Nors jau senokai praėjo tie laikai, kai mediena iš kirtimo vietos į tarpinį sandėlį  buvo velkama ratiniais ar vikšriniais traktoriais su gerve ir plieniniais lynais, malkaujant ši ruošos technologija naudojama ir dabar. Anksčiau, kol mediena buvo gabenama stiebais ar pusstiebiais, skersuojama ji buvo galutiniame sandėlyje, naudojant elektrinius pjūklus su skersapjūvėmis pjovimo grandinėmis ar apvaliais diskiniais pjūklais, kurių pjovimo dantelių forma ir pjūvio formavimas yra panašūs. Tokių dantelių „geometrija“ yra paprastesnė ir žymiai mažiau pažeidžiama dėl smėlėtos medienos, nei danteliai šiuolaikinių universaliųjų grandinių, skirtų medienai pjauti įvairiomis kryptimis pluošto atžvilgiu su pakankamai sudėtingos formos darbiniu paviršiumi, lyginant su skersapjūvių.

Tačiau „pavojų“ dabartinei pjovimo grandinei dėl smėlio ar smulkių akmenėlių pakanka ne tiktai dėl medienos vilkimo. Šių priemaišų gausu ir medžių, augančių šalia miško keliukų, palaukėse šalia dirbamų laukų ir pan., žievėje. Čia smėlis „sandėliuojamas“ vėjo dėka. Taigi tokiose vietose dirbantys medkirčiai turi numatyti didesnes laiko ir kitas sąnaudas pjovimo grandinių priežiūrai. Be to, profesionalūs medkirčiai turi žinoti, kad kai kurių universaliųjų grandinių tipų pjovimo danteliai šiek tiek mažiau jautrūs atšipimui, bet pralaimi kitoms eksploatavimo savybėms.

Ypač sudėtinga dirbti kelininkams ar gelbėtojams, šalinant ar pjaustant medžius šalia kelių, kurie, nors ir turi asfalto dangą, bet turi žvyruotas šalikeles. Žvyro į pakelės medžių žievę patenka ir žiemos metu, barstant kelius žvyro - druskos mišiniu. Medžių, augančių šalia neasfaltuotų kelių nukirsti (skersuoti) labai dažnai neįmanoma, kitais įrankiais nepašalinus pjūvio vietoje žievės.

Visi žino, kaip sunku pašalinti seno medžio ar vaismedžio kelmą sodyboje. Pirmiausiai reikia iškasti žemę aplink jį, po to atkirsti šaknis. Būtų daug paprasčiau atpjauti jas motoriniu pjūklu ir išversti kelmą, bet menkiausias žemės grybštelėjimas  tuojau pat pavers įprastinę pjovimo grandinę tik „dūmų darytoja“.

Kuo gi ypatingos STIHL pjovimo grandinės, skirtos visoms šioms sunkioms sąlygoms įveikti? Savo konstrukcijoje jos turi vieną papildomą elementą bei žymimos prierašu „Duro“. Pjaunamuosiuose Duro grandinių danteliuose įmontuotos specialia technologija įlituojant kietojo anglinio lydinio su mikroelementais – kietlydinio - plokštelės. Jų cheminė sudėtis panaši į dantų viršūnėlių plokštelių, lituojamų prie diskinių pjūklų, skirtų medienos ar medienos drožlių plokštės pjovimui (2 pav.).

2 paveiksėlis

Tokiu būdu šios plokštelės dėl atitinkamos savo struktūros ir montavimo būdo formuoja pjovimo grandinės „tako“ plotį, atitinkantį standartinės grandinės, tik nebijodamos kelyje pasitaikančių smėlio dalelių ar smulkių akmenėlių. Duro pjovimo grandinių darbiniai nareliai, turintys kietlydinio plokšteles pjovimo danteliuose, nudažomi gelsva spalva, panašia spalva dažomos ir jų pakuotės (3 pav.).

3 paveikslėlis

Pagrindiniai tokios grandinės pranašumai – aštrumą ji praranda dešimt ir daugiau kartų lėčiau už standartinę, nors šito skirtumo dydį gana sunku apibrėžti. Svarbu žinoti, kad tokia pjovimo grandinė nebijo žemėto paviršiaus, taigi galima pjauti nešvarią medieną nesibaiminant, kad viduryje pjūvio turėsite sustoti. Nereikėtų pamiršti, kad pjaunant žemėtą medieną, smulkios smėlio  dalelės patenka ir į pjovimo juostos griovelį bei išnešiojamos po visą darbinę įrangą. Visa tai veikia kaip abrazyvinė medžiaga, todėl baigus „nešvarius“ darbus, reikėtų nepatingėti pjovimo juostą ar net ir pačią grandinę išplauti plovikliu, gerai valančiu darbinės įrangos tepimo alyvos pėdsakus.

Tokią grandinę galima sumontuoti motoriniame pjūkle vietoje standartinės pjovimo grandinės, t.y. turėti ją ir naudoti nenumatytiems atvejams ar tam tikromis aplinkybėmis. STIHL gamina  grandines su kietlydinio plokštelėmis beveik visų galimų pjovimo grandinių tipų ir standartų (matmenų), taigi ją galima įsigyti ir panaudoti daugumai STIHL ar kitų gamintojų motorinių pjūklų, pritaikant Duro grandinę konkrečiam modeliui.

Tačiau tai nereiškia, kad tokia grandine galima pjauti medieną su vinimis, skeveldromis ar kitais intarpais medienoje, pataikyti ja į stambius akmenis ar pan. – nuo tokių kliūčių kietlydinio plokštelės gali suskilinėti ar visai nulūžti nuo dantelio. Duro pjovimo grandines taip pat reikia aštrinti, jos nėra amžinos, tačiau kietlydinio plokštelių pakenkimo lygis, t.y. laikas tarp aštrinimų, priklauso ir nuo subjektyvių veiksnių, t.y. naudotojo, elgesio ir poreikių.

Kietlydinio plokštelių paviršių (4.1 ir 4.2 pav.) aštrinimui netiks įprastinės apvalios dildės ar abrazyvinis aštrinimo diskas, kadangi tokie danteliai  yra per kieti.

  
4.1 paveikslėlis                                       4.2 paveikslėlis

Duro grandinės aštrinamos pjovimo grandinių galandinimo staklėmis specialiu metaliniu disku, kurio paviršius padengtas tam tikros frakcijos deimanto dulkėmis. Šie diskai pritaikyti aštrinti atitinkamo dydžio pjovimo dantelio plokšteles pagal grandinės tipą. Aštrinimo paslauga šiuo atveju yra brangesnė, nei įprastos pjovimo grandinės. Be to, Duro pjovimo grandinė gerokai brangesnė už tokių pačių parametrų standartinę. Grynojo pjovimo našumas taip pat šiek tiek mažesnis. Todėl įprastomis sąlygomis profesionalūs medkirčiai jų nenaudoja, tačiau įvertinant kirtaviečių padėtį kelių ir kitų „taršių“ vietovių atžvilgiu, Duro grandinių naudojimas jiems gali būti tikslingas. Tokias pjovimo grandines racionalu įsigyti ir naudoti asmenims, kuriems galbūt mažiau aktualus nei profesionalams preciziškas pjovimo dantelių aštrumas ir turint mažai patirties aštrinti apvaliomis dildėmis ar kai nėra galimybių dažnai vykti aštrinti grandines staklėmis pas motorinių pjūklų pardavėją. Taip pat ir  pjaustant žemėtą medieną bei norint gauti greitą rezultatą, nesibaiminant, kad nebus kuo pabaigti pjūvį ir darbuotis toliau. Taigi šie asmenys – mažos ir vidutinės galios motorinių pjūklų turėtojai, naudotojai - ir yra pagrindiniai Duro pjovimo grandinių pirkėjai įvairių prekinių ženklų motorinių pjūklų modeliams. Tokiems, t.y. vidutinės galios, pjūklams skirtos grandinės su kietlydiniu turi jau antrąją, 2012 m. patobulintą, versiją.
Tačiau efektyviausiai STIHL Duro pjovimo grandinės su kietlydiniu panaudojamos ten, kur pjūviai turi būti atliekami greitai, kai kiekviena minutė yra svarbi. Ugniagesių gelbėtojų STIHL motorinių pjūklų  versijoms yra sukurta pjovimo grandinė Duro R, kurioje kietlydinio plokštelė išorėje gaubia visą pjovimo dantelį, panašiai kaip keraminė dantų karūnėlė gaubia dantį (5 pav.).

5 paveikslėlis

Šios plokštelės cheminė sudėtis bei jos tvirtinimo prie esamo dantelio technologija dar kitokia nei anksčiau minėtos Duro. Tokia grandinė gali pjauti ne tik žemėtą medieną, bet ir kitas medžiagas – armuotą stiklą, skardą iki 0,5 mm storio, šiferį bei jo plokštes, bitumo plokštes ir pan. Ji yra pritaikyta naudoti su specialiu motoriniu pjūklu bei atitinkama pjovimo juostos apsauga.
Pjovimo grandinės STIHL Duro bei Duro R  suteikia dar daugiau galimybių pasinaudoti STIHL prekinio ženklo privalumais, tačiau čia, kaip ir daugeliu kitų atvejų, naudotojui ar būsimam naudotojui turi būti pateikta reikalinga kvalifikuota techninė informacija bei kita pagalba, kuri efektyviausiai yra suteikiama specializuotoje tokios įrangos pardavimo vietoje.

Mocevičiaus firmos „Ginalas“

Vadovo pavaduotojas                                                          Eduardas Derenka

 
Prenumerata el. paštu