Kompostavimas

Natūralus ciklas

Kompostas yra seniausia ir natūraliausia trąša. Ji gali būti pasigaminama ir panaudojama kiekviename sode. Skirtingai nei durpės, komposto dėka į dirvą sugrįžta daugybė maistinių mikroelementų, kurie atšviežina dirvą geriau nei bet kuri kita trąša.

Saujelėje komposto gyvena daug daugiau gyvų organizmų, nei žmonių visoje Žemėje: apytiksliai 10 milijardų organizmų. Tręšdami savo vaisius, daržoves, gėlynus bei žolynus savo paties pagamintu kompostu jausite ir asmeninį pasitenkinimą bei pasididžiavimą.

Dėl to geras sodininkas raudamas krūmus, gėles ar žoles žino, kad vertingos žaliavos nebus sunaikintos, o panaudotos sode kaip trąša arba medžiaga mulčiavimui. Dar viena malonioji žinia yra ta, kad kompostavimas padeda taupyti pinigus: kuo mažiau išmetame atliekų į konteinerį, tuo mažiau turime išleisti pinigų trąšų įsigijimui.

Jeigu organinės medžiagos susmulkinamos, sumaišomos ir aeruojamos, jos suyra į aukštos kokybės trąšas. Kuo geresnė komposto sudėtis, kuriame sumaišomos “žalios” azotinės medžiagos ir “rudos” angies turinčios augalinės atliekos, tuo geresnę trąšą pasigaminame.

Naudingi patarimai: Kompostuokite teisingai

Naudingas patarimas:

  • Tinkamiausia vieta kompostavimui – pavėsyje, apsaugota nuo vėjų, pridengiama, netoli vandens rezervuaro ir elektros šaltinio (pvz. smulkintuvui).
  • Patalpa mažiausiai dviems, arba geriau, trims rezervuarams: viena skirta kompostavimui, kita jau paruoštam kompostui ir dar viena sausam augalinių atliekų saugojimui.
  • Surinkite ir rūšiuokite sistemingai: medingas atliekas ir šakas surinkite atskirai nuo minkštų augalinių bei drėgnų, sumaišytų su žemėmis, atliekų ir laikykite apsaugodami nuo lietaus (sandariai uždengiant).
  • Natūralios, yrančios sodo ir namų ūkio atliekos tinka kompostavimui. “Žalių” azotinių ir “rudų” anglies turinčių augalinių atliekų mišinys lemia trąšos kokybę.

  • Šakelių, šakų ir krūmų smulkinimas naudojant VIKING sodo smulkintuvus sutaupo vietos bei skatina greitesnįmedžiagų irimą mikroorganizmų pagalba.
  • Niekada nekraukite didelę krūva tokių pačių atliekų. Visuomet stenkitės skirtingos rūšies atliekas pamaišyti (pvz. nupjautos vejos žolę su medingomis atliekomis. )Smulkinimas išvaduoja nuo komposto permaišymo.
  • Komposto dėžes pastatykite ant žemės, tik jokiais būdais ne ant akmeninio grindinio, apsaugokite nuo vandens pertekliaus arba trūkumo (galima uždengti). Nepamirškite reguliariai aeruoti.
  • Kompostavimo procesas trunka keletą mėnesių, priklausomai nuo metų laiko ir aplinkos temperatūros. Kompostavimas yra geriausias bio-tręšos gamybos būdas. Sklindntis grybų kvapas yra komposto brandumo ženklas.
  • Nesubrendusio komposto maistinės medžiagos dar nėra tinkamos augalams, tačiau puikiai praturtina dirvą organizmais. Nesubrendęs kompostas puikiai tinka mulčiavimui.
  • Subrendusiame komposte nesiveisia kirminai ir sliekai, nes maistinės medžiagos jau suirusios ir tinkamos augalų pasisavinimui. Tačiau augalų negalima auginti vien tik subrendusiame komposte – jį būtina sumaišyti su žemėmis.

To start the animation you need
a Flash-Player, which
can be downloaded free of charge.